Na naszej Aukcji 20 – Aureus Hadriana

Opublikowane przez RDA w dniu

Aureus Hadriana jest jedną z ozdób w kategorii monet antycznych, które oferowane będą na naszej aukcji. W okresie panowania Hadriana aureus stanowił 1/48 rocznego żołdu legionisty rzymskiego, można było za niego nabyć np. 300 bochenków chleba, czy 6 baranów, a za 4 aureusy nawet byka.

https://onebid.pl/…/monety-cesarstwo-rzymskie…/2474956

Aureus był odpowiednikiem 25 denarów, a więc monetą bardzo wartościową. Po reformie Nerona z 64 roku n.e. z funta złota bito 45 aureusów, nie zmieniając jednak ich wartości w denarach, mimo dewaluacji również tego drugiego.

Niniejsza emisja została wybita w okresie sprawowania przez Hadriana 3 konsulatu, a więc w latach 132-134. Przedstawiona na rewersie liberalitas jako liberalitas augusti była jedną z najważniejszych form życia publicznego w Starożytnym Rzymie. Hojność jest tu rozumiana również jako wolność w kontekście działań cesarskich jako pomocy dla obywateli, w tym również jako rozdawnictwo – donativa dla legionów i congiaria dla obywateli, ale i pożyczki dla potrzebujących.

Za czasów Hadriana emisje te były powiązane właśnie z congiaria – datkami dla mieszkańców, i w tym kontekście należy postrzegać tą emisję jako wyraz hojności Cesarza wobec swoich obywateli, co ciekawe, w tym przypadku (emisji złotej) wydźwięk ten skierowany był raczej do senatorów, by pokazać im, że Hadrian dba o własny lud.