Na naszej Aukcji 17 – Monety polskie do 1795
Sobotnie popołudnie podczas naszej aukcji to będzie prawdziwa uczta dla wszystkich miłośników mennica okresu Polski Królewskiej. Blisko 800 pozycji w tej kategorii to dobre kilka godzin licytacji i emocji. Do wczesnego popołudnia licytowane będą banknoty, zatem licytacja monet rozpocznie się w drugiej części dnia.
Licytacja rozpocznie się od monetarnej ikony tej aukcji (poz. 928), czyli denara Bolesława Chrobrego – jedynego denara tego władcy z tytułem królewskim REX. Wielkiej klasy, niepowtarzalny numizmat, EKSTREMALNA RZADKOŚĆ. Znakomite świadectwo początków państwa polskiego. Wśród kilkudziesięciu kolejnych monet piastowskich nie brak równie spektakularnych walorów zarówno pod względem rzadkości jaki i stanu zachowania. Wymieńmy to chociażby denara Kazimierza Wielkiego z Pyzdr (poz 975). Pozycja 976 – półgrosz Kazimierza Wielkiego w odmianie z berłem w otoku – to połączenia rzadkości z wyśmienitym jak na ten typ stanem zachowania.
Zygmunt I Stary rozpoczyna liczącą blisko 700 pozycji ofertę monet nowożytnej Polski Królewskiej. Trudno tu wymienić wszystkie walory, na które warto zwrócić szczególną uwagę bo musielibyśmy chyba zaprezentować większą część oferty tej kategorii. Wyśmienite półgrosze i grosze Zygmunta Starego czy Zygmunta Augusta to monety, które mimo typologicznej popularności, będą z pewnością obiektem bardzo zaciętej walki. Jest tu kilka pozycji, gdzie spokojnie można użyć stwierdzenia OKAZOWE. Tu jeśli chodzi o popularność odwiedzin w ofercie to na czoło napewno wysuwa się poz. 1054 – dużej rzadkości, doskonale zachowany dwugrosz wileński 1565.
https://onebid.pl/…/3485920/5604/Monety-polskie-do-1795
Mennictwo Zygmunta III Wazy jak zawsze, ze względu na swoją różnorodność i rozpiętość czasową to największa grupa w tej kategorii – blisko 150 pozycji. Tu napewno grupa trojaków wiedzie prym z wieloma wyśmienitymi egzemplarzami. Grosze koronne reprezentowane są przez 1 pozycję (1212), ale za to jaką – wczesny portretowy grosz lubelski – duża ciekawostka i jeszcze większa rzadkość.
Orty to jak zawsze trzon naszej oferty. Zarówno te koronne jak i miejskie to naprawdę solidna oferta. Monety te od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Ich rynek jest bardzo dynamiczny. Niezwykle ciekawe i wdzięczne numizmaty do budowania kolekcji.
W ofercie monet Jana II Kazimierza również orty przodują i absolutnie zasługują na wyraźne podkreślenie. Tu ikoną bez wątpienia jest ort elbląski – pięknie zachowany i typologicznie niezwykle rzadki (poz. 1632). Zwróćcie jednak Państwo uwagę na pozycję 1584 – tymf bydgoski 1665 w niespotykanym jak na ten typ monety stanie zachowania. Perfekcyjna, „żyleta” wręcz – tak chciałoby się powiedzieć.
W całej ofercie monet Polski Królewskiej, na szczególne uznanie zasługuje napewno oferta na którą składa się część kolekcji szóstaków Jana II Kazimierza ze zbioru Łukasza Ciury. Obecnie na aukcji znalazło się 302 pozycje w tym wiele egzemplarzy, które ilustrowane są w referencyjnym katalogu szóstaków Jana II Kazimierza, autorstwa właśnie Łukasza Ciury.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą, bo jest ona nad wyraz ciekawa i interesująca.
https://onebid.pl/…/3485920/5604/Monety-polskie-do-1795