Na naszej Aukcji 14 – Polski brakteat protekcyjny Bolesława III Krzywoustego z pięknie przedstawionym św. Wojciechem (wianuszek na głowie) i księciem.

Opublikowane przez RDA w dniu

Ważny historycznie polski brakteat protekcyjny Bolesława III Krzywoustego z pięknie przedstawionym św. Wojciechem (wianuszek na głowie) i księciem.

Moneta, którą niegdyś nazywano pokutniczą, widząc w niej odniesienie do pielgrzymki księcia Bolesława do grobu Św. Wojciecha w Gnieźnie z 1113 roku. Dotyczyło to pokuty za oślepienie i śmierć starszego brata, Zbigniewa.

Dopiero Ryszard Kiersnowski powiązał tę monetę z manifestem Bolesława Krzywoustego po tym, jak polski książę oddał hołd w Merseburgu przed cesarzem Lotarem III. Datował to wydarzenie na okolice roku 1135. Ikonografia miała głosić, że polski książę znajduje się pod opieką Świętego Wojciecha, stąd określenie brakteatów tego typu protekcyjnymi.

Z kolei badania Witolda Garbaczewskiego rzuciły inne światło na istotę emisji tego brakteata. Pan Garbaczewski widzi w niej efekt reformy monetarnej z końca panowania Krzywoustego, której celem było zasilenie skarbca do opłacenia trybutu Lotarowi III i datuje ten typ na rok 1137.

Rysunek charakteryzujący się kulkowym wykończeniem detali.

Strój św. Wojciecha włącznie z rękawem z kulkowymi zdobieniami, wianuszek na głowie.

Pięknie zachowany egzemplarz, w urokliwej patynie i połyskiem w tle, plastyczny relief, niewielkie niedobicie. Do najlepszych kolekcji – zdecydowanie polecamy.

awers: św. Wojciech stojący na wprost, z głową skierowaną w lewo, w lewej ręce trzyma pastorał, prawa ręka uniesiona w geście opieki nad klękającym księciem, wokoło legenda

Srebro, średnica 28 mm, waga 0,62 g.

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *