Na naszej 4-tej Aukcji „Numizmatyka” – Ostatni Król dynastii Jagiellonów
Ostatni Król dynastii Jagiellonów, Zygmunt II August to niezwykle barwna postać.
Urodzony 1 sierpnia 1520 w Krakowie, zmarł 7 lipca 1572 w Knyszynie. Był synem Zygmunta Starego i Bony Sworzy. W wieku 9 lat został wielkim księciem litewskim, a po skończeniu 10 lat został koregentem swojego ojca-Królem Polski.
Pomimo 3 małżeństw, władca nie doczekał się potomka i sprawa tronu Polski stała pod znakiem zapytania. Najważniejszym osiągnięciem ostatniego z Jagiellonów była zawarta 1 lipca 1569 roku unia z Księstwem Litewskim, co doprowadziło do powstania wspólnego państwa-Rzeczypospolitej ze wspólnym królem, polityką, pieniądzem i sejmem. Odrębne zostały wojsko, prawa, skarb i urzędy. Wartym wspomnienia epizodem było wieloletnie wahanie się władcy, aby powołać do życia twór w formie kościoła narodowego, niezależnego od Watykanu, gdzie wzorem Anglii to król miałby zostać jego głową..ostatecznie pod naciskiem średniej szlachty i perswazji nuncjusza apostolskiego zrezygnował z tego pomysłu.
Po śmierci Zygmunta II Augusta z powodu braku prawowitego następcy tronu, zwołano sejm elekcyjny, gdzie na władcę wybrano Henryka Walezego.
Zygmunt II August posiadał też ładną i ciekawą walutę, gdzie można wyodrębnić mnogość odmian-między innymi przy półgroszach litewskich. Dzisiaj natomiast chcielibyśmy się skupić na drobnym nominale- obolach i dwudenarach.
Każdy kto interesuje się mennictwem Zygmunta Augusta, wie, że jednym z najrzadszych nominałów z jego czasów był obol z mennicy w Wilnie. Moneta, którą udało nam się pozyskać jest z 1546 roku i jest niezwykłą rzadkością-posiada monogram w tarczy. Przez Ivanauskasa oceniana na RRRR ! Tyszkiewicz przypisywał aż 70 MK, Kopicki R8, a Kurpiewski R7. Prawdziwa gratka dla kolekcjonerów tego okresu-stan zachowania monety ok 2-.
Dla numizmatyków lubiących MAXy również znajdzie się coś ciekawego. 10 listopada, będzie możliwość pozyskania roczników 1566 (z błędnym opisem na pudełku, wskazujący na 1565-w tym roku nie były wybijane), który mimo lekkiego niedobicia jest perfekcyjny i został oceniony na MS63 i 1569, który również został oceniony na MS63, jednak posiada widoczny każdy detal-od hełmu po zbrojenie konia i jeźdźca.
W NGC posiadamy również rocznik 1570, nie jest to MAX, jednak posiada wysoką notę-MS 63.
Piękny, menniczy egzemplarz bez pudełka również znajdzie się na naszej aukcji. Będzie to dwudenar z 1569 roku z ostrymi detalami i połyskiem na całej monecie.
Zapraszamy do przeglądania listy aukcyjnej i obserwowania strony.
www.RDA.onebid.pl
0 komentarzy