Na naszej 4-tej Aukcji „Numizmatyka” – mennictwo Jana Kazimierza
Zamiast porannej kawy, coś dla miłośników Polski Królewskiej na pobudzenie 😊
Mennictwo Jana Kazimierza, niewątpliwie należy do bardzo ciekawych. Pojawiają się małe szelągi, zwane boratynkami, które niszczą polską ekonomię na kilka lat (mnogość fałszerstw i nakłady monet nie pozwalają nawet zweryfikować, ile ich tak naprawdę było. Inflacja pieniądza, która spowodowana była przez te monety, ciągnęła się przez wiele lat. Warto wspomnieć też o wprowadzeniu nowej jednostki monetarnej, jaką był tymf, słabo bity jakościowo i przez krótki czas, jednak na karcie historii się zapisał.
Dzisiaj pomówimy o trochę wyższych nominałach i monetach dużo bardziej dopracowanych.
Chcielibyśmy dzisiaj zaprezentować trzy mennicze orty z mennicy Gdańskiej. Poniższe monety, dostały kolejno następujące oceny w NGC:
Ort 1658 MS 62, możemy tutaj zaobserwować monetę, która została wybita już trochę zniszczonym stemplem, jednak wszystkie najważniejsze detale są tu widoczne. Widzimy nawet ładnie zachowane zdobienie rantu. Moneta dodatkowo posiada delikatną patynę oraz świeży połysk menniczy.
Ort 1660 dostał MS63, moneta nie posiada już takiego niedobicia jak poprzednik, stąd nieco wyższa nota, nie posiada też patyny, za to ma w pełni menniczą powierzchnię, która utrzymuje się już 350 lat, a to na monetach Polski Królewskiej jest zdecydowanie rzadkością!
Najlepsze zostawiliśmy na koniec, ort 1662 to prawdziwa gratka dla wymagających kolekcjonerów ortów, monet Jana Kazimierza, czy ogólnie pojętych pięknych walorów. Moneta została oceniona ma MS64. Musimy przyznać, że to jeden z najładniejszych ortów gdańskich, jaki pojawił się w ostatnich latach na aukcjach. Moneta jest głęboko, centrycznie wybita, co pozwala zaobserwować nawet najdrobniejsze szczegóły. Każdy element zbroi, korony, a nawet kosmki włosów są widoczne perfekcyjnie! U lwów możemy zaobserwować bujną grzywę, co przy poprzednich egzemplarzach tutaj prezentowanych jest nie aż tak widoczne. Uroku dodaje subtelna patyna, która ze świeżym lustrem nadaje wrażenia, jakby moneta była przed chwilą wybita. Zdecydowanie polecamy!
Nasza aukcja odbędzie się w dniach 9-10 listopad, a monety będą mogli Państwo licytować na www.rda.onebid.pl
Serdecznie pozdrawiamy i życzymy spokojnego poniedziałku!
0 komentarzy