Na naszej 4-tej Aukcji „Numizmatyka” – mannica w Toruniu.

Opublikowane przez RDA w dniu

Mennica w Toruniu ma niezwykle ciekawą historię.

Była to najstarsza mennica, która pracowała nieprzerwanie w państwie krzyżackim.

26.08.1457 roku Kazimierz Jagiellończyk nadał prawa na wybijanie własnej monety miejskiej. Połowa z dochodów miała trafić do kasy miejskiej, a druga połowa do skarbca królewskiego. Moneta miała zagwarantowany obieg na terenach podległych królowi.

W toruńskiej mennicy królewskiej bito ze srebra bilonowego szelągi i denary, a z dobrej jakości srebra grosze, trojaki i szóstaki. Później dołączyły oczywiście między innymi orty, talary, czy dukaty. Z ciekawostek możemy dodać, że został wybity tu pierwszy talar na terenach Polski w 1533 roku.
Mennica została zamknięta w 1766 roku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego, którego decyzją została jedna mennica w Warszawie.

Dla nas, jako numizmatyków, jest to niezwykle ciekawa mennica, której monety wprowadzane do obiegu były dopracowane w każdym szczególe.

Na naszej aukcji nie mogło zabraknąć blaszek z tego miasta. W naszej ofercie pojawią się między innymi orty toruńskie Jana Kazimierza-dwa z roku 1655 i po jednym z lat 1661 i 1663.

O ile monety z 1655 są po prostu ładne, o ich wyjątkowości stanowi rzadkość. W najnowszym opracowaniu ortow Pana Pączkowskiego, zostały ocenione na R4. Nigdy jeszcze na rynku aukcyjnym nie było oferowanych na jednej aukcji dwóch egzemplarzy, w których dajemy Państwu do wyboru pomiędzy ortem z lepiej wybitym awersem, a drugą sztuką z lepszym rewersem…być może do pełni szczęścia należy nabyć oba, ale to już pozostawiamy do rozstrzygnięcia zainteresowanym 😉

Przedstawiciele kolejnych roczników, to popularniejsze, natomiast wyselekcjonowane egzemplarze, które zadowolą najbardziej wymagających kolekcjonerów.

Ort z 1661 roku, został oceniony na MS62. Popiersie Jana Kazimierza zwrócone jest w prawo, w koronie z trzema rozetkami i wykładanym koronkowym kołnierzem. Zbroja ozdobiona łańcuchem z orderem Złotego Runa. Ramie częściowo osłonięte płaszczem spiętym na ramieniu, odsłania podwójny naramiennik podzielony na poziome segmenty z punktami. Jakość detali i świeżość mennicza, stanowią ten egzemplarz jednym z najlepszych z tego rocznika, jaki pojawił się w ostatnich latach.
Naszym zdaniem, rocznik 1663 jest reprezentacyjny dla ortów Toruńskich z tego typu. Otrzymał wysoką notę MS62. W porównaniu jednak z ortem z 1661 roku, egzemplarz posiada lepszą jakość wybicia i co za tym idzie bardziej wyeksponowany detal. Monetę otacza piękna, delikatna patyna, która podkreśla szczegóły i dodaje uroku.

Zapraszamy serdecznie do przejrzenia oferty i licytacji w dniach 9-10 listopad od godziny 10:00


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *