Fuszerstwa – dalszy ciąg!
Dziś czas na część 2 naszego zestawienia falsów carskiego złota.
Tym razem 5 rublówki 1898 i 1899.
Na początek coś niecoś o wadze:
-4,23 g,4,27 g, 4,19 g, 4,16 g., 4,33 g.
A więc waga nawet w normie.
Oczywiście wykonanie w złocie.
Co więc zwraca uwagę?
W pierwszych trzech przypadkach proponujemy spojrzeć na cyfry 8 – różny krój, jakieś takie kanciaste. Słowem – totalna pomyłka.
Przy czwartej sztuce z 1898 roku sprawa jest ciut trudniejsza ale nie beznadziejna!
Tu bowiem oprocz lepszych, acz też kiepskich 8, mamy bardzo charakterystyczną obłą 9 (na oryginałach wyraźnie mniej zaokrąglona po prawej).
Zaś przy 1899 wszystkie cyfry to jedna wielka pomylka!
Za szerokie oczka, za wąskie 9…
Zerknijcie jeszcze dobrze na przedstawienie Św Jerzego – ma w tle kratę której chyba nie powstydziłoby się najsłynniejsze więzienie USA, czyli Alcatraz 😉
Cechą wspólną rocznika 98 i 99 która zdecydowanie odróżnia je od oryginałów jest też portret..a dokładniej charakterystyczna broda,wąsy i „zaczeska” na głowie Cara – te elementy są z bardzo wyraźnie „przerysowanym” reliefem, tu fałszerze zdecydowanie przedobrzyli i odtworzyli nieistniejące nawet na świeżych odbitkach stempli głębokie detale, przez co portret wygląda nienaturalnie. Niby głęboko bity świeżym stemplem, a jednak zbyt prosty.
Oczywiście to nie jedyne cechy wskazujące na fałszerstwa w tych przypadkach – kroje liter, brzydkie krzyże, herby. Mało co się tu zgadza..
Jednak na giełdach…moglibyśmy dać się nabrać bez dokładnego obejrzenia!
Podsumowując – każda z fałszywych 5-rublówek z tej grupy jest dość charakterystyczna. Gdybyśmy mieli pokazać najszybszą weryfikację – dla nas to portret Mikołaja, przedstawienie Św, Jerzego, krzyże i cyfry daty. Oczywiście wychwycenie „na szybko” takich niuansów wymaga znacznego opatrzenia z materiałem…
…A więc po raz kolejny zalecamy – przyglądajmy się zakupom!
Zachęcamy do dyskusji pod postem – jakie są Wasze spostrzeżenia i sposoby weryfikacji..jesteśmy pewni, że wspólnymi siłami, dzieląc się widzą, możemy mocno zmniejszyć pole manewru fałszerzy, a tym samym zaoszczędzić niepotrzebnych wydatków
0 komentarzy