Na naszej VII-mej Aukcji – monety Zygmunta Augusta

Opublikowane przez RDA w dniu

Monety Zygmunta Augusta na aukcji VII, mimo stosunkowo niewielkiej ilości, zdecydowanie pozwolą uzupełnić niejedną kolekcję 
Zaczynając od najdrobniejszych przedstawicieli tego władcy możemy wyróżnić obola, który jest brakiem w wielu kolekcjach tego władcy. Drobna, często niedoskonała moneta jest niezwykle prosta. Na awersie widzimy ukoronowany monogram królewski, natomiast na rewersie
Słupy Gedymina w ozdobnym kartuszu, gdzie po bokach widnieje data wybicia 15-46. Oczywiście obole bito w Wilnie, jak większość monet tego władcy.

Kolejnym problemem ze znalezieniem w ładnych stanach u wielu kolekcjonerów XVI-wiecznych monet są denary, czyli monety, które w tamtych czasach były podstawowym środkiem płatniczym. Podstawowe pytanie brzmi dlaczego niezwykle trudno znaleźć mennicze denary? Mały krążek, źle przygotowana blacha, liczne niedobicia, mnogość monety przy drobnych transakcjach – czyli duża ilość monety w obiegu sprawiły, że większość egzemplarzy występuje między 2 a 4 stanem zachowania. Na aukcji VII w ofercie znalazły się 3 mennicze denary,
które mamy przyjemność Państwu zaoferować. Pierwszy jest z 1555 roku – egzemplarz mimo delikatnego niedobicia jest fantastycznie zachowany i widać większość szczegółów.
Kolejne dwa egzemplarze to świetne przykłady jak powinny wyglądać denary.
Mowa o rocznikach 1556 i 1557, które zostały docenione najwyższymi notami w NGC – MS63! Wisienką na torcie jest natomiast denar 1559, który dzięki fantastycznemu detalowi i świeżości uzyskał niezwykle wysoką notę MS64!

Przechodząc do monety z większym nominałem na chwilę zatrzymamy się przy trzech ładnych półgroszach z lat 1547, 1548 i 1550, które są świetnymi przykładami menniczych monet.
Dalej mamy ładnego grosza na stopę polską. Drugi rocznik (1548) ciekawej emisji mającej wartość równą 1-1/4 grosza na stopę litewską.

Na koniec trzy ładne trojaki z lat 1562-1564 z mennicy wileńskiej 

Zapraszamy do przeglądania pozycji z aukcji VII i rejestracji na www.rda.onebid.pl

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *