Zaczynając pisać dzisiejszy post zastanawialiśmy się, czy zacząć od pozycji nieopisanych,
czy najpierw pokazać bardzo rzadkie odmiany ortów bydgoskich. Postanowiliśmy więc pokazać i te i te 

Mnogość odmian sprawia, że orty to niesamowity dział do zbierania, dodatkowo mamy wspaniałą literaturę zarówno dla początkujących jak i bardziej zaawansowaną zarówno opracowanie p. Szatalina i p. Grendeli jak i p. Pączkowskiego to niesamowita praca, dzięki której kolekcjonerzy mogą wybrać sobie kilka kluczy do tworzenia swojej kolekcji 

Na start ort 1621 bez ozdobników przy tarczach herbowych, moneta bardzo rzadko występująca w handlu, zgodnie w katalogach szacowana na R5. Kolejny ort 1621 to najrzadszy wariant odmiany z przebitką PRS/V dla tego popiersia wg typologii Szatalina, gdzie w legendzie rewersu znajdujemy zapis NEC NO SVE. Trzeci ort ma niezwykle rzadką końcówkę legendy awersu PRV MAS.

Najrzadszy wariant odmiany z końcówką legendy PRVS M z pięcioramiennymi gwiazdkami nad ślimacznicami również pojawi się w ofercie na naszej aukcji, Szatalin nadał stopień rzadkości R7! Na koniec monet opisanych chcieliśmy pokazać orta z kokardami obok tarcz herbowych oraz z oznaczeniem nominału 16 pod popiersiem władcy.

Trzy ostatnie monety to nieopisane pozycje w literaturze, pierwszy ort z licznymi przebitkami legendy, na dodatek w bardzo ładnym stanie zachowania. Kolejna moneta to wariant nieopisany u Szatalina posiada widoczne poprawki na stemplu rewersu w postaci przebicia V na N
w VAN i Q wybitego pierwotnie do góry dnem.

Na deser wyśmienita pozycja nieopisana u Szatalina hybryda awersu typu 14 z rewersem typu 3, niezilustrowana w katalogu Pączkowskiego na stronie kolekcjonerstwo.info.

Mamy nadzieję, że monety się podobają! To będzie prawdziwa uczta dla kolekcjonerów tego nominału 
Więcej już niedługo! Bądźcie Państwo czujni 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *