Na naszej E-Aukcji 8 – monety II RP w gradingu

Opublikowane przez RDA w dniu

Witamy serdecznie! Środę zaczynamy od zaprezentowania jednego z najchętniej zbieranych
i licytowanych działów na aukcjach w Polsce – monet II RP. Pierwszy post zostanie skierowany dla kolekcjonerów monet w gradingu NGC oraz tych, którzy lubią zbierać piękne monety, nie lubią plastiku, a co za tym idzie chcą się go pozbyć!

Prezentację zaczynamy od jednych z najbardziej poszukiwanych monet tego okresu 10 i 20 zł
z wizerunkiem Bolesława Chrobrego. Obie świetnie zachowane, dziesięciozłotówkę NGC oceniło na MS66, natomiast dwudziestozłotówkę MS64.

Kolejną pozycją jest jedna z najbardziej poszukiwanych 10 zł z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego z 1938 roku. Moneta mimo ciemnej patyny charakteryzuje się świetnym stanem zachowania, który pozwolił jej uzyskać bardzo wysoką notę jak na ten rocznik MS63! Osobom, które preferują nieco delikatniejszą patynę zachęcamy spojrzeć na monetę z 1939 roku docenioną notą oczko wyżej, która przepiękne, intensywne lustro mennicze oraz delikatny meszek menniczy.

Niewątpliwie jedną z ciekawszych pozycji w tym dziale jest moneta do niedawna nieskatalogowana w literaturze pięciozłotówka SZTANDAR. Hybryda, odkryta i opisana po raz pierwszy w 2019 roku przez specjalistę w zakresie monet II RP Pana Mariusza Walendzika.

Do wybicia oferowanego egzemplarza został wykorzystany stempel awersu używany do bicia „głębokiego” sztandaru z charakterystycznym zdwojeniem daty (przy produkcji stempla punca daty została dwukrotnie nabita, jednak nie idealnie w tym samym miejscu).

Rewers wybity przy pomocy stempla typowego przy biciu sztandaru późniejszego, tzw. płytkiego z charakterystycznymi – szerszymi odstępami między ząbkami okalającymi rysunek rewersu.

Niewątpliwie moneta ta jest brakiem w wielu, nawet mocno zaawansowanych zbiorach i może być ciekawym uzupełnieniem każdej kolekcji monet II RP.

Pozostając w temacie monet złotowych w ofercie znalazły się także piękna pięciozłotówka
z wizerunkiem głowy kobiety z 1933 roku (MS63), 5 złotych 1934 Piłsudski (MS62) oraz 2 złote 1933 głowa kobiety (MS62).

Na koniec dołączamy kilka monet groszowych, które mogą być wartościowym uzupełnieniem kolekcji

Aby zobaczyć wszystkie monety II RP zapraszamy na www.rda.onebid.pl

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *