Na naszej E-Aukcji 8 – mennictwo Stefana Batorego

Opublikowane przez RDA w dniu

Dawno nie było nic o mennictwie Stefana Batorego, a zostało jeszcze kilka ciekawych pozycji,
o których warto wspomnieć. Przede wszystkim o wyśmienitym groszu ryskim z 1581 roku
z dwoma tarczami. Rzadki, wczesny typ z mennicy w Rydze, z tarczami Polski i Litwy oraz pełną datą u dołu – na rewersie. W późniejszym okresie tarcze te zostały zastąpione dużym herbem Rygi. Wariant interpunkcyjny z kółeczkami na awersie i rozetkami na rewersie.
Wyśmienity, wyselekcjonowany, menniczy egzemplarz, w urokliwej patynie. Najwyższa, spośród dotychczas nadanych, nota gradingowa NGC dla grosza ryskiego Stefana Batorego.
Jedyny egzemplarz w roczniku 1581 tak wysoko oceniony! W takim stanie praktycznie niedostępny na rynku kolekcjonerskim.

Drugą bardzo ciekawą pozycją jest moneta wybita w Olkuszu w 1579 roku. Pierwszy typ groszy koronnych króla Stefana Batorego. Emisja z wąskim portretem króla na awersie, na rewersie orzeł z herbem rodowym króla, zamiast tarcz Rzeczypospolitej. Monety Olkuskie z lat
1578-1580 w większości zachowały się w bardzo słabych stanach zachowania. Było to związane z nieprzestrzeganiem przepisów stopy monetarnej przez Rafała Leszczyńskiego. Egzemplarz z nadchodzącej aukcji posiada delikatne centralne niedobicie – dość charakterystyczne dla tej emisji, a mimo wszystko naszym zdaniem jest to jeden z najpiękniej zachowanych groszy olkuskich Stefana Batorego na rynku numizmatycznym. Godny polecenia do najlepszych kolekcji!

W ofercie znalazł się także bardzo ciekawy trojak olkuski z 1586 roku. Najrzadsza odmiana napisowa trojaka z rocznika 1586 – ligatura NH na końcu legendy awersu.
Wariant interpunkcyjny:
– na awersie kropka rozpoczyna legendę, brak kropki przed REX
– na rewersie kropka po ARG.

Piękny, menniczy egzemplarz, z połyskiem na całej powierzchni.
Moneta doceniona drugą najwyższą, spośród dotychczas nadanych notą w gradingu NGC.
Na chwilę obecną tylko jeden egzemplarz oceniony wyżej!

 

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *