Trojaki Zygmunta III Wazy to dział niezwykle chętnie zbierany przez kolekcjonerów, głównie za sprawą Tadeusza Igera, który wydał katalog poświęcony 3 groszówkom polskim. Publikacja ta jest najchętniej używana aż do teraz przez większość polskich kolekcjonerów oraz domów aukcyjnych. Dzisiejszy wieczorny post chcemy poświęcić bardzo obszernemu działowi naszej aukcji, trojakom polskim wybitych w Rydze. Aukcja będzie obfitowała we wszystkie roczniki, wraz z 1619 oraz wiele odmian interpunkcyjnych i literowych, w tym nieopisanych w katalogu Igera.

Poniżej przedstawiamy wybrane pozycje z poszczególnych roczników w celu przybliżenia tego ciekawego działu

Post zaczynamy od trojaka 1598, znakomity, okołomenniczy egzemplarz z bardzo ładnym połyskiem menniczym. Dalej mamy bardzo rzadkiego trojaka z 1590 roku w nocie AU58 w NGC z dużą głową, piękny egzemplarz, który w takim stanie zachowania występuje bardzo rzadko.

Kolejne monety również są okołomennicze, a część z nich ma dodatkowo nieopisaną
w katalogu Igera interpunkcję, tak jak na przykład trojak z 1592 roku z dwukropkiem pomiędzy DG na awersie. Piękny, zasługujący na szczególną uwagę jest też trojak z 1594 roku,
którego NGC oceniło na MS60. Na końcu zostanie zlicytowany trojak z 1619 roku, który jest brakiem w wielu, nawet zaawansowanych kolekcjach.

Zdradzimy, że wszystkich trojaków ryskich jest kilkadziesiąt, więc każdy znajdzie sobie coś dobrego i interesującego

Zapraszamy do oglądania zdjęć!

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *