Na naszej Aukcji IX – Monety Zygmunta II Augusta

Opublikowane przez RDA w dniu

Przy promocji aukcji IX nie pokazywaliśmy jeszcze monet Zygmunta II Augusta, a grzechem byłoby nie wspomnieć o monetach z tego działu! 

Zdecydowanie ozdobą tego działu są dwa półgrosze z herbem Jastrzębiec – jeden z małym, a drugi z dużym. Pierwszy z nich to dużej rzadkości półgrosz tykociński z małym herbem Jastrzębiec, niewychodzącym poza otok. 

Moneta z najwyższym (poza unikatami) stopniem rzadkości w specjalistycznym, dla monet litewskich, katalogu Ivanauskasa. 

O ile egzemplarze z dużym Jastrzębcem występują na aukcjach, to w przypadku tej odmiany można mówić o ich jednostkowym występowaniu. 

Kolejną niezwykle rzadką i poszukiwaną monetą tego władcy są obole. Małe, niepozorne monety, najczęściej niedobite z wadami blachy. Na naszej aukcji pojawi się bardzo ładny egzemplarz z dużą ilością zachowanego srebrzenia. 

Najrzadsza odmiana oboli – z monogramem w tarczy. 

Kolejnymi pozycjami wartymi odnotowania kolekcjonerom tego okresu są dwa grosze, jeden z mennicy w Wilnie, a drugi w Gdańsku. Pierwszy z nich wybity na stopę polską to piękny egzemplarz w delikatnej patynie. Jest to drugi rocznik (1548) ciekawej emisji mającej wartość równą 1-1/4 grosza na stopę litewską. Drugi z nich to ładnie zachowany egzemplarz wybity w 1556 roku. 

Na koniec 4 świetne półgrosze wybite w latach 1547-1550 w Wilnie w wysokich notach MS64-66. 

Zdecydowanie polecamy i zapraszamy do śledzenia naszego Facebooka, gdzie codziennie dodajemy pozycje z nadchodzącej aukcji! 

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *