Próby II RP to bardzo ciekawy dział monet. Co roku pojawiają się nowe próby, wcześniej nigdzie nie notowane.

Niewątpliwie jedną z najbardziej pożądanych prób jest Konstytucja. Z jednej strony przedstawia majestatycznego orła, napis Rzeczpospolita Polska i datę 1925.
Druga strona jest znacznie ciekawsza. Przedstawia personifikację Polski, jako kobietę otrzymującą od młodzieńca konstytucję.

Od lat toczą się spory, czy należy monetę przypisać do prób, czy do monet obiegowych. Jak wiemy, moneta oficjalnie nie została wprowadzona do obiegu, ponieważ wartość kruszcowa była większa, niż nominałowa.

Bardzo ciekawe są odmiany występujące na rynku. Ilość perełek, oznacza jakim stemplem została wybita moneta. 100 perełek oznacza stempel głęboki, a 81 płytki.

Cześć egzemplarzy (przypisywanych już jako próba) zostało wybitych w innych metalach niż srebro, między innymi w tombaku, złocie i mosiądzu. Część monet została wybita także stemplem lustrzanym. Istnieje również okolicznościowa próba, gdzie po obu stronach orła występują literki SW (Stanisław Wojciechowski) i WG (Władysław Grabski)

Na naszej aukcji pojawi się egzemplarz z 81 perełkami, bity prawdopodobnie bardzo świeżym/polerowanym stemplem, co widać w tle kontrastującym mimo mikrorys z reliefem.

5 zł 1934 orzeł strzelecki PRÓBA to moneta, którą stosunkowo trudno pozyskać. Nakład wynosi jedynie 100 sztuk, co pozwala sklasyfikować ten egzemplarz jako rzadki. Mimo mikrorys, jest to bardzo atrakcyjny egzemplarz, bez większych defektów. Zdecydowanie polecamy!

Z pewnością, do ciekawostek, możemy zaliczyć dwuzłotówkę z odmiennym rantem. Porównując z „typowym” egzemplarzem, który posiada krótsze i nierówne ząbkowanie w rancie, oferowany egzemplarz sprawia wrażenie jakby ząbkowanie na rancie nie powstało na skutek odciskania, tylko wycinania – różnica podobna jak pomiędzy 2 złotówką z wizerunkiem Piłsudskiego w roczniku 1934 a 1936. Po konsultacji z kilkoma specjalistami z okresu II RP, możemy sklasyfikować oferowaną sztukę jako ciekawostkę.

Te i inne monety do zdobycia już na naszej najbliższej aukcji w dniach 9-10 listopad od godziny 10, zapraszamy na rda.onebid.pl


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *