Mennictwo Augusta III Sasa niewątpliwie należy do jednego z najbardziej niedocenianych mennictw na terenach Polski. Elektor saski i elekcyjny król Polski objął tron saski po śmierci ojca, Augusta II Mocnego, w 1733 roku i podjął starania o koronę Polską.

Początkowo przegrał ze Stanisławem Leszczyńskim, jednak rok później został koronowany na króla Polski. Szlachta nie była przychylna elektorowi, mimo chęci wprowadzania nowych ustaw, większość inicjatyw upadało. Co ciekawe miał bardzo silny sojusz i poparcie Rosji, jednak po śmierci Elżbiety Romanowej kolejni władcy, czyli Piotr III i Katarzyna II przestali udzielać mu poparcia. Po przegranej wojnie 7-letniej, zagrożony przygotowywanym zamachem stanu przez ród Czartoryskich opuścił Polskę na początku 1763 roku, a niedługo później zmarł w Dreźnie. Z ciekawostek możemy nadmienić, że odnowił elewację Zamku Królewskiego w Warszawie, której piękno możemy podziwiać do dzisiaj.

Na naszej aukcji z mennictwa Augusta, chcielibyśmy dzisiaj Wam pokazać dwie wyselekcjonowane monety, które spodobają się nawet dla najbardziej wymagających kolekcjonerów tego okresu.
Pierwszą z nich jest szóstak 1756. Który został wybity w Lipsku z niezwykłą starannością. Przyglądając się monecie, możemy zaobserwować bogato zdobioną szatę i zbroję oraz koronę, która została zobrazowana z odzwierciedleniem najmniejszych detali. Po drugiej stronie możemy zaobserwować jak u poprzednich władców godło Polski-orła i Litwy-pogoń, nad którymi jest po raz kolejny dokładna korona, podkreślająca jak ważne są to elementy. Uroku dodaje stara, złota patyna, którą bardzo dobrze widać na poniższych zdjęciach.

Drugą z monet dzisiaj prezentowanych, jest ort z małym popiersiem. Moneta ta w przeciwieństwie do szóstaka nie ma złotawej patyny, ale jest bardzo świeża, posiada nienaganny, menniczy połysk, co ciężko zachować przez ponad 250 lat.

Monety Augusta są o tyle ciekawe, że mają bardzo wiele odmian przedstawienia władcy, co jest gratką dla kolekcjonerów lubiących odmiany.

Monety będą do zdobycia już na naszej najbliższej aukcji 9-10 listopad 2019, polecamy i zapraszamy!


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *