Denary Kazimierza Wielkiego – niepozorna moneta króla, który „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”.

Te drobne, niepozorne monety należą dziś do monet średnio rzadkich. Dość regularnie pojawiają się na rynku pojedyncze egzemplarze, pokazujące dużą różnorodność.

Ciekawy artykuł na temat tego mennictwa napisał parę lat temu prof. Paszkiewicz (link na końcu wpisu), do którego to lektury serdecznie zachęcamy! Na końcu artykułu pokazał on również katalog a w nim szereg odmian i wariantów.

Na naszej aukcji znajdą Państwo grupę 21 takich monet. Nasze „oczko” jest jednak na swój sposób wyjątkowe.

Pokazuje bowiem, jak ciekawą kolekcję tych monet można zbudować, pomimo ich częstych niedobić. Wiele błędów, rzucające się w oczy różnice w koronach, czy samych popiersiach, różne legendy awersów i rewersów, czy w końcu różne orły, często o interesującym kształcie, z głowami w dwie strony, czy ciekawym wzorze przypominającym przepaskę śląską (poz.936), czasem z łapami, czasem bez nich.

Na wszystkie te monety w zasadzie nie ma dwóch takich samych!

Mamy nadzieję, że będzie to przyczynek do budowania kolejnych kolekcji tych monet, bo jak widać może to być naprawdę ciekawa specjalizacja, w której zapewne wciąż wiele do odkrycia!

Artykuł profesora Paszkiewicza znajdziecie Państwo pod linkiem http://www.wbc.poznan.pl/…/33…/02-Paszkiewicz_RH_74_2008.pdf

Dla ceniących sobie wrażenia wzrokowe przedstawiamy kilka „twarzy”, a po więcej serdecznie zapraszamy na rda.onebid.pl

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *