W dzisiejszy poniedziałek zapraszamy Państwa na wycieczkę do Księstwa legnicko-brzesko-wołowskiego, za przewodników posłużą nam Jerzy III i Ludwik IV.

Dwaj bracia którzy po śmierci stryja (Jerzego Rudolfa) objęli pod panowania odpowiednio – Jerzy III – księstwo brzeskie, Ludwik IV – księstwo legnickie..był jeszcze trzeci – Chrystian, który otrzymał księstwo wołowskie, ale on dzisiaj w naszej wyprawie nie będzie uczestniczył 😉

Nam bardzo podoba się ten okres i to nie tylko za sprawą mennictwa śląskiego, ale i za sprawą ww braci 😊. Wyobraźcie sobie – mamy XVII wiek, a więc czas w którym intryga goniła intrygę, a trucizny sprzedawały się lepiej niż dzisiaj rutinoscorbin 😉, a tu liczne rodzeństwo, do tego z dwóch małżeństw dogaduje się i na drodze…..losowania 😱rozstrzyga „spadek”…kosmos… można bezkrwawo ? ..można !!!

Dzięki ww dwóm braciom z trójki książąt śląskich, mamy przyjemność zaserwować Państwu dwie XV krajcarówki z 1662 wybite w mennicy brzeskiej pod rządami Chrystiana Phalera (znak – serce z krzyżem), obie z legendą indywidualną książąt (trzej bracia wybijali również monety wspólne). Klasycznie dla mennictwa księstw śląskich mamy monety wybijane „niechlujnie”, gdzie, jak to kiedyś usłyszeliśmy od jednego z kolekcjonerów – „więcej na monecie nie widać jak widać”, do tego mocno czyszczone stemple, które sprawiają wrażenie jakby moneta była mechanicznie oczyszczana. W przypadku naszej aukcji, zaserwujemy Państwu dwa, najpiękniejsze egzemplarze jakie widzieliśmy z monet tego typu…i nie tylko wg nas są to mocno wyselekcjonowane „piętnastki”, a świadczą o tym noty nadane przez NGC – odpowiednio MS63 i MS64, a więc maksymalne oceny i to nie tylko dla XV krajcarówek z rocznika 1662, ale dla wszystkich roczników tego nominału wybijanych podczas panowania tychże książąt.😀💪W najbliższym czasie przedstawimy Państwu jeszcze niejedną pozycję ze śląska, bo zbiór, który do nas trafił swoją urodą na prawdę potrafi onieśmielać..

Zdecydowanie polecamy – nie dość, że na takie monety aż miło patrzeć, to jeszcze odpada częsty problem kolekcjonerów, który można rozpoznać często słyszanym zdaniem, czy to na aukcjach, czy to na giełdach w postaci formułki „muszę ją wymienić na lepszą”..😁 Tu ten problem odpada.

Zapraszamy 13 kwietnia godzina 10:00. www.rda.onebid.pl


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *