Fałszerstwa – Matryca do odlewu złotówki 1929

Opublikowane przez RDA w dniu

Od czasów pierwszej monety istnieją ludzie, którzy trudnią się jej „amatorskim i nieoficjalnym” wyrobem… czyli po ludzku fałszerze. W starożytnej Grecji ustanowiono zapis na podstawie którego fałszerza karano śmiercią. W średniowieczu proceder ten przybrał masowy charakter i stanowił bardzo poważny problem dla nieomal każdego panującego władcy. Kary były drakońskie i okrutne- często wlewano oszustowi do gardła roztopiony ołów lub wrzucano do wrzątku. Zdarzały się wypadki łagodniejszych kar, jak obcinanie członków, co w konsekwencji i tak doprowadzało człowieka do śmierci. Okres dwudziestolecia międzywojennego, to czas kiedy fałszerze byli dobrze zorganizowani i tworzyli zorganizowane gangi. Część gangu produkowała fałszywe monety, inni wprowadzali je do obiegu. Jakie metody fałszerstw były popularne w tym okresie?. Otóż często stosowano odlewy galwaniczne, odlewy gipsowe, podrabiano stemple, chociaż ta ostatnia była bardziej pracochłonna i wymagała od fałszerza sporych umiejętności, ale również zdolności artystycznych. Polska okresu II RP to kilka tysięcy postępowań przygotowawczych przeciwko oszustom. Kroniki policyjne podają, że najgorszym rokiem pod tym względem był 1933. Fałszerstwa na szkodę emitenta stanowiły w tym roku aż 5,5 % wszystkich przestępstw w całym kraju. Dlatego w Warszawie utworzono specjalną brygadę do spraw fałszerstw monet i banknotów, która liczyła 37 funkcjonariuszy. Nam trafiła się wysokiej klasy „pamiątka” po takim procederze fałszerskim. Matryca do odlewu złotówki 1929. Niestety, bez awersu i tulei, w której ściskano taką formę. Wyśmienity przedmiot związany z historią fałszerstw monetarnych, a do tego naprawdę rzadki i ciekawy walor kolekcjonerski w ogóle.
Bardzo dobrze zachowany, ale tutaj nie jest to tak ważne jak rzadkość i ciekawość przedmiotu. To co, szukamy awersu do zestawu?
A jak jest z fałszerstwami u Was? Czy mają swoje miejsce w Waszych kolekcjach? Czy może „kijem przez szmatę” byście nie dotknęli takiego fałszerstwa z epoki?
Zapraszamy do dyskusji, polubienia naszego fanpage na Facebooku oraz udziału w naszej aukcji monet 24 listopada 2018 na stronie www.rda.onebid.pl


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *