Na naszej Aukcji IX – Złote monety

Opublikowane przez RDA w dniu

Jak pokazują ostatnie lata, złoto cały pozostaje surowcem, w który ludzie bardzo chętnie inwestują i traktują jako pewną lokatę kapitału. Przeglądając kurs złota rok do roku możemy zaobserwować stale rosnące ceny. Około 2 lata temu średnia cena uncji złota wynosiła około 6200-6500 złotych. 24 lutego tego roku złoto przekroczyło już magiczną barierę 8000 złotych za uncję! 

Pewnym jest, że inwestycja w złoto wymaga nakładów finansowych, natomiast analizując ostatnie lata, zdecydowanie musimy stwierdzić, że warto jest odkładać gotówkę w tym surowcu. 

Jak zwykle na naszych aukcjach będą mieli Państwo okazję nabyć złote monety, które oprócz samej wartości kruszcu posiadają także często wartość historyczną, a także stanowią ciekawe walory pod względem estetycznym. 

Dobrymi przykładami monet historycznych, które stanowią ciekawą formę inwestycji może być na przykład amerykańska 3 dolarówka z 1856 roku, która rzadko występuje w handlu i jej nabycie wymaga dodatkowych nakładów finansowych oprócz ceny samego kruszcu. Warto zauważyć, że na platformie Onebid znaleźć możemy tylko jedno notowanie, a za niespełna 5 gram złota próby 900 nabywca musiał zapłacić 11500 złotych. Przy licytacjach liczy się również stan zachowania monet, dlatego warto inwestować w piękne egzemplarze. 

Drugim, dobrym przykładem może być dukat Czechosłowacki wybity w 1927 roku, którego nakład wynosi zaledwie 25.774 egzemplarzy i nie wiadomo ile z nich uchowało się w okołomenniczych stanach zachowania. Dla porównania taki sam dukat z 1923 roku został wybity w nakładzie wynoszącym 61.861 egzemplarzy. 

Ciekawą formą kupowania złota czy srebra są także monety nowego bicia, w których znane i lubiane formy np dukatów z początku XVII wieku zostały wybite w późniejszym okresie np w II połowie XX wieku czy w XXI wieku, dzięki czemu mamy monety o znakomitym wyglądzie bez dużych nakładów finansowych. Dobrymi przykładami mogą być między innymi restrike dwudukata austryiackiego z 1642 roku, którego projekt wykorzystano do wybicia w 1963 roku czy polskie jak np kopia w złocie donatywy 3 dukatowej w złocie z 1977 roku. Mało kto może sobie pozwolić na zakup donatyw z epoki, natomiast oficjalne kopie z mennicy są w zasięgu dużego grona kolekcjonerów. Drugim polskim przykładem może być replika dukata Jana III Sobieskiego z 1676 roku, którego kopie można kupić za około 1000 złotych, natomiast oryginały oscylują granicach 50-100 tysięcy w zależności od stanu zachowania. 

Na końcu dołączamy kilka innych przykładowych monet, które mogą także stanowić dobre źródła inwestycji. Aukcja IX już w dniach 9-10 kwiecień tego roku!

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *