Na naszej V-tej Aukcji – orty gdańskie i toruńskie Jana Kazimierza

Opublikowane przez RDA w dniu

Orty gdańskie i toruńskie to wspaniałe monety do zbierania, piękne popiersia, masywne lwy i anioł trzymający miasto w objęciach. Odbiegą one projektem od monet krakowskich, wschowskich i bydgoskich, które są do siebie podobne. W menniczych stanach zachowania sprawiają ogromne wrażenie.

Dwa pierwsze orty są z mennicy gdańskiej z 1662 roku, jeden z lewkiem w tarczy, a drugi bardzo rzadki z lewkiem bez tarczy. Jeden w nocie MS64 (MAX), a drugi w nocie MS61 (Kopicki dla monety zlewkiem bez tarczy dawał R7!)

Do mocno zaawansowanych kolekcji polecamy również orta z 1661 roku w nocie MS63+ co jest również MAXem. Moneta wyjątkowej urody ze znakomitym połyskiem i detalem. Polecamy!

Ładne, jednak już nie tak imponujące są orty z 1660 i 1658 roku, widzimy na nich odmienne portrety w stosunku do rocznika 1661 czy 1662, mimo wybicia zużytymi stemplami są to walory warte włączenia do kolekcji.

Jeśli chodzi o monety toruńskie, chcemy państwu pokazać 4 egzemplarze. Pierwszy został wybity na uciętym krążku, jednak jest w pięknym stanie zachowania (1659), kolejny z 1662 roku jest w złotawej patynie z ładnym detalem.

Dwa ostatnie około mennicze są z lat 1663 i 1664. Na szczególną uwagę zasługuje ten ostatni, ponieważ jest to niezwykle rzadka odmiana z napisem THORUNENSIS, a dodatkową rzadkością jest wyśmienity stan zachowania.

Zapraszamy do składania limitów na www.rda.onebid.pl


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *