Na naszej 4-tej Aukcji „Numizmatyka” – Monety Jana III Sobieskiego

Opublikowane przez RDA w dniu

Monety Jana III Sobieskiego zdecydowanie nie są tak popularne do zbierania jak monety Jana Kazimierza, czy Zygmunta III Wazy. Mennictwo wielkiego hetmana koronnego, króla Polski nie są zazwyczaj mennictwem zachwycającym. Liczne wady blachy, zła jakość bicia, liczne uszczerbki stempla sprawiają, że wielu kolekcjonerów woli sięgnąć po bardziej dostępne i ładniejsze monety. Do tej pory nie doczekaliśmy się dokładnego opracowania mennictwa Sobieskiego. Na poprzednich aukcjach potrafiliśmy udowodnić, że monety tego króla potrafią być wybitnej urody, co docenili również nasi klienci, dla przypomnienia wrzucamy link, w którym mogą Państwo zobaczyć tą wspaniałą blaszkę https://rda.onebid.pl/auction/1/category/15975/lot/122/

Obserwując rynek aukcyjny, możemy natomiast zaobserwować, że najładniejsze egzemplarze tego władcy potrafią sprzedać się w dużych pieniądzach. Na tą aukcję przygotowaliśmy kilka ładnych monet i mamy nadzieję, że zachęcimy ludzi do tego okresu 😊

Na początek szeląg 1688-jest typologicznie bardzo rzadki. U nas występuje w poprawnym stanie zachowania 3+, moneta bez większych wad blachy, na pewno ciekawszy krążek tego władcy, której brakuje w wielu kolekcjach, czy to szelągów, czy tego władcy. Sporadycznie pojawiająca się na rynku.
Szóstak 1681 TLB z mennicy w Krakowie to jeden z najładniejszych egzemplarzy oferowanych na rynku aukcyjnym w ostatnim czasie. Jako jedyny w NGC dostał notę MS64 co oznacza, że do tej pory w firmie gradingowej nie było ładniejszego egzemplarza. Moneta posiada charakterystycznie uszkodzoną literę E w słowie REX na awersie, przez co widnieje napis RFX. Moneta nie ma wad blachy ani uszkodzeń, posiada pełny, mocny połysk menniczy. Dobra moneta do zachęcenia ludzi do tego okresu oraz moneta, która będzie pięknie prezentowała się w wielu kolekcjach, polecamy!
Drugi piękny egzemplarz, równie pochodzi z mennicy krakowskiej i również z 1681 roku. Moneta posiada natomiast inne popiersie. Ma delikatne niedobicia, co jest charakterystyczne dla tego okresu. Pozycja, dla osób, które nie lubią plastiku-moneta nie jest w pudełku. Blaszka posiada również delikatną, przyjemną dla oka seledynową patynę.
Pozycja numer 1333 to również wybitny egzemplarz, tym razem szóstaka z 1682 roku z mennicy w Bydgoszczy. Egzemplarz został doceniony najwyższą i jedyną do tej pory dla tego rocznika notą MS64. Monetę charakteryzuje piękny detal oraz niezwykle świeży połysk menniczy. Moneta zdecydowanie dla wymagających kolekcjonerów.
Na naszej aukcji mamy jeszcze jednego maxa spośród monet Sobieskiego. Jest to szóstak z 1684 roku z mennicy w Bydgoszczy z herbem Jelita. Moneta otrzymała notę MS62. Egzemplarz ten jest wybity pięknie, głęboko i nie posiada wad blachy. Kolejny krążek dla szukających najpiękniejszych szóstaków numizmatyków.
Na naszej aukcji będzie również kilka słabszych egzemplarzy szóstaków tego władcy oraz dwa orty. Zapraszamy do przejrzenia oferty aukcyjnej, do rejestracji oraz obserwowania naszego facebooka!
Najbliższa aukcja już w dniach 9-10 listopad 2019 od godziny 10.
Pozycje można oglądać i licytować na www.rda.onebid.pl

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *