Na naszej 3 Aukcji „Numizmatyka” – Dienieżka z mennicy warszawskiej z 1856 roku

Opublikowane przez RDA w dniu

Zbliża się poniedziałek, czas więc na coś co będzie mogło cieszyć oko przez parę dni

A cóż może być piękniejszego nad menniczego miedziaka? Zwłaszcza gdy pochodzi z ciekawego mennictwa, a takim zdecydowanie są XIX-wieczne monety rosyjskie bite w mennicy warszawskiej!

Na naszą aukcję wśród szeregu monet bitych na ziemiach polskich pod zaborami i dla tych terenów przeznaczonych trafiła się również dienieżka z mennicy warszawskiej z 1856 roku.

Dienieżka, czyli de facto 1/2 kopiejki. Rocznik 1856 – drugi rocznik bity za panowania Aleksandra II. Nakład według katalogu Bitkina to aż 4 277 976 sztuk co zarazem stanowi drugi najwyższy nakład… Czym więc się tu, mówiąc kolokwialnie, podniecać?

Stanem zachowania!

Piękny, menniczy egzemplarz, odbity ze świeżych, niezużytych jeszcze stempli, z połyskującą czerwoną miedzią, przechodzącą w niektórych miejscach w brąz.
Egzemplarz na granicy kolorystyki RB i BN, oceniony jednak przez graderów z NGC na BN – może liczyli milimetry kwadratowe powierzchni (zgodnie z zasadami gradingu w NGC moneta miedziana o kolorystyce RB musi mieć co najmniej 15% oryginalnego miedzianego koloru, BN poniżej 15% a RD co najmniej 85% czerwieni na swojej powierzchni) .

Egzemplarz doceniony zresztą najwyższą spośród dotychczas nadanych notą w tej kolorystyce – MS65, gdzie tylko jedna więcej dostała taką notę w gradingu NGC, a w PCGS najwyższą notą pozostaje MS64!

A na koniec jeszcze jeden smaczek – w końcu nieprzypadkowo bierzemy „na warsztat” takiego popularesa

Drugi z egzemplarzy ocenionych przez NGC na MS65 BN był sprzedawany na 9 aukcji Antykwariat Numizmatyczny Niemczyk Michał lot.756. Tam jednak był to egzemplarz z innej odmiany!

W tym roczniku wyróżniane są dwie odmiany – z wąskim oraz szerokim monogramem. Na aukcji ANMN był to egzemplarz z monogramem szerokim, u nas jest z wąskim!

Tym samym niniejszym możemy napisać, że nie tylko w ciągu ostatnich trzech lat żaden egzemplarz nie otrzymał wyższej noty za swój detal (co w dzisiejszych czasach jest rzadkością) ale dodatkowo że jest to jeden i jedyny egzemplarz w tej odmianie oceniony na tak wysoką notę!


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *